Akut pankreas iltihabı tedavi

Akut pankreas iltihabı tedavi

Akut pankreas iltihabı hastalığında fazla bir kanama söz konusu olduğu için hastalığın ciddiye alınmaması durumunda istenmeyen durumlarla bir anda rastlamak mümkündür. Pankreasta birdenbire beliren cerahat, iç ve dış salgı bezi görevi…

Akut pankreas iltihabı hastalığında aşırı bir kanama söz konusu olduğu için hastalığın ciddiye alınmaması durumunda istenmeyen durumlarla aniden yüz yüze gelmek mümkündür. Pankreasta ansızın beliren irin, iç ve dış salgı bezi görevi görebilen pankreasın vazifesini yerine getirmesini engeller. Bu sebepten dolayı da salgılanan enzimler pankreasta faal durumda yok iken etkin ayla kazanç ve dokuların parçalanmasına sebep olurlar. Normalde pankreasta faal olmayan enzimler sindirim sistemine geldikleri süre aktifleşir ve yağların, proteinlerin, karbonhidratların sindirimini sağlarlar.

Akut pankreas iltihabı iki çeşittir, bunlar; akut ödematöz pankreas ve nekrotizan pankreas iltihabıdır. Akut ödematöz iltihabı, hafif seyirli bir sorundur, nekrotizan pankreas ise onun bütün tersidir. Akut ödematöz pankreas iltihabı kolay bir sorun olduğu için daimi bir hasara yol açmadan ve cerrahi operasyon gerektirmeden geçer. Ancak nekrotizan pankreas iltihabı derhal cerrahi operasyon gerektiren ciddi bir sorundur. Pankerasta daimi hasarlara yol açabilir ve yaşamsal risk taşır. Bu rahatsızlık dolaşımı, solunumu ve böbrekleri olumsuz etkilediği için hastaların bir kısmı çare olsa bile hayatlarını kaybederler.

Akut pankreas iltihabı tedavisinde vücudun kaybetmiş olduğu mineral ve sıvılar geri kazandırılmaya çalışılır. Eğer ki kanama varsa kan nakli yapılır. Bazı hastaların kan şekerlerinde büyüme meydana gelir ve bu durumda da ufak dozlarda ünsülin uygulanır. Kalsiyum düşüklüğünde ise kalsiyum-glukonat verilmektedir. Tüm bunlara karşın midenin de aralıksız boşaltılması gerekir. Böylece pankreas biraz olsun rahatlatılır.

Hekimlerden bazıları antibiyotik önerirler, ancak antibiyotik verilmesinin komplikasyon oranını değiştirmediği kanısına varılmıştır. Apse ortaya çıkmış ise antibiyotik doğru tercih olarak görülür. Tedavi ile düzelmeyen sorunlarda cerrahi işlemlere başvurulur.

Bir önceki yazımız olan Lavman nasıl yapılır? başlıklı makalemizde evde lavman nasıl yapılır maranki, hastanede lavman nasıl yapılır ve kendi kendine lavman nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Add Comment

Sitemap
Devamını oku:
Menenjit aşısı ne zaman yapılır?
Menenjit aşısı ne zaman yapılır?

Menenjit aşısı ne zaman vurulur, menenjit aşısı kaç yaşında yapılır, menenjit aşısı kaçıncı aylarda yapılır, yeni menenjit aşısı ne vakit...

Kapat