Ani ısı düşmesi sizi hasta etmesin

Ani ısı düşmesi sizi hasta etmesin

Uzmanlar ani bir şekilde ısı, basınç ve rüzgâr gibi dış hava şartlarının değişmesinin ısı düzenleme mekanizmalarını ön çalışmasız yakalayarak hastalıklara sebebi olabileceği konusunda uyarıyor. İşte mevsim geçişlerinin ve ani hava değişiklerinin…

Uzmanlar ani bir şekilde ısı, basınç ve yel gibi dış hava şartlarının değişmesinin ısı düzenleme mekanizmalarını hazırlıksız yakalayarak hastalıklara sebebi olabileceği konusunda uyarıyor. İşte mevsim geçişlerinin ve ani hava değişiklerinin yaşandığı dönemlerde dinç kalmak için yapılabilecekler…

Memorial Suadiye Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü Uz. Dr. İsmail Yağız, mevsim geçişlerinin ve ani hava değişiklerinin yaşandığı şu dönemlerde sağlıklı kalmak ve hastalıklardan korunmak için yapılabilecekler konusunda uyarılarda bulundu.

Kar yerini soğuk havalara bırakıp uzaklaştı bile. Hava sıcaklıklarındaki ani değişimler insanı çok etkiliyor. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük şikâyeti ile hastanelere başvuranların sayısı artıyor. Sağlıklı kalmanın yolu mevsime uygun davranmak, dengelenmiş beslenme ve içten bir hayat tarzından geçiyor.

Yurt genelinde sıcaklık inip çıkması ve havanın sıvı olması insan hayatını tehdit eder ışık halkası geldi. Ani hava değişimleri insanın intibak mekanizmasını bozduğundan üstünde durulması gereken bir konu. İnsan vücudunun ısı ayar merkezi “hipotalamus” denen beyinin özel bir bölümüdür.

Çeşitli uyarıları algılayan bu idare merkezi vücudun ısısını kan damarları, ter bezleri, akciğer, cilt, böbrekler, böbrek üstü bezleri, yağ dokusu, kaslar ile dengelemeye çalışır. Bu düzenleme sırasında damarlar genişler, büzülür, ter bezleri salgılarını artırır veya azaltır, solunum derinliği ve sıklığı azalır ya da artar, terleme duygusu veya üşüme duygusu ortaya çıkar, böbreklerde su tutulur veya böbreklerden su atılır. Bu mekanizmalara yerinde davranılmadığı takdirde insan sağlığı tehdit aşağı kalabilir.

Isı, basınç, esinti gibi dış hava şartlarının değişmesi ısı düzenleme mekanizmalarını hazırlıksız yakalayarak rahatsızlık sebebi olabilir. Kar ve soğuk hava da bizi hasta eden en önemli etkenler arasındadır. Bağışıklık sistemi de bu mekanizmalarla beraber çalıştığından beden direnci düşebilir. Özellikle mevsim geçişleri ani hava değişiklerinin yaşandığı dönemlerdir. Bu dönemde dinç kalmak için neler yapılabilir?

Güne taze meyve suyu ile başlayın

Gıdalarımız doğal olmalı. Önerimiz C vitamini içeren doğal gıdalar. Güne yeşil ve sarı renki meyvelerin taze bıkkın sularıyla başlayabilirsiniz. Boğazınızda hassasiyet ya da öksürüğünüz varsa bu içeceklere birazcık bal koyabilirsiniz.

Meslek yerinde termosla bitki çayı tüketebilirsiniz

Evde hazırlayacağınız zencefil, kuşburnu, ıhlamur, papatya karışımını termos ile ofisinize götürürseniz bu kombinasyon keza koruma sağlar ayrıca de değişken tüketmiş olursunuz.

Keçiboynuzu pekmezi demir ve enerji kaynağı

İçinde karışım maddesi olmayan organik olarak hazır harnup pekmezi sabahları keza enerji verir, keza bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de ekstra demir kaynağınız olur. Balı ise hazırladığınız bitki çaylarının içinde tatlı olarak kullanabilirsiniz.

Günde en az 7-8 saat uyuyun

Sabahleyin dinç kalmak istiyorsanız, uyku süreniz ve kalitesinin mükemmel olması gerekir. Unutmayın ancak; cisim uyku sırasında dinlenir, enerji toplar ve yenilenir.

Akşam duşu sıcacık bir uykuya, sabah duşu da sizi güne hazırlar

Uyuduğunuz ortamın özellikleri de çok manâlı. Fazla sıcak, çok soğuk, ıslak, tozlu, iyi havalandırılmamış ortamlar uyku kalitenizi düşürerek bağışıklık sisteminizi vurur. Her gün minimum 1 saat uyku odanızı havalandırın. Akşamları ya da sabahleyin kalktığınızda kan akışınızı hızlandırarak sizi güçlü tutacak bir ılık duş alın.

Yoğun ve ani hava değişimi dönemlerinde dıştan C vitamini takviyesi alın

Kış mevsiminde özellikle B ve C vitaminleri mutlaka alınması gerekir. En doğru olan bu vitaminlerin doğal yolla alınmasıdır. Sarı, yeşil ve kırmızı renkli meyvelerden bol bol tüketebilirsiniz. Yapılan bilimsel incelemeler 1000 mg C vitaminini yalnızca meyvelerden alamayacağınızı göstermektedir. Arı poleni, B- karoten, vitamin kompleksleri, koenzim, gotu kola, yeşil nehir, maitake mushroom gibi bağışıklık sistemi güçlendirici takviyeler alabilirsiniz.

Su, vücudunuz için koruyucu bir kalkandır

Savuma sistemimizin çalışabilmesi burun ve ağızdan başlayan giriş yollarının sağlam çalışmasına bağlıdır. Bu yollarda yer alan küçük savunma hücrelerinin temizlenmesi ve iyi çalışması bol su tüketilmesinden geçiyor. Ortalama 2-3 litre günlük su tüketimi çok kayda değer.

Çok sıkı ve fazla bol giyinmeyin

Havaların bir anda ısınıp soğuduğu dönemlerde duruma uygun giyim tarzı hastalıklardan korunmada manâlı bir etkendir. Kışları koyu renkli ve hava dolaşımına izin veren giyeceklerin giyilmesi gerekir. Karlı havalarda eldiven, şapka, atkı, içlik kullanılması önemlidir. Kışın terletmeyen, nefes alabilen iç çamaşırları tercih etmek gereklidir. Giysi seçiminiz kat kat olmalı, bulunduğunuz ortamın sıcaklığına yan olarak çıkarılıp, giyilebilmelidir.

Özellikle dışarıda çalışanlar en yerinde kıyafetleri seçerek vücudun soğuk-sıcak dengesini bozmamaya itina göstermelidir. Yoğun tempoda çalışanlar ise sağlıklı beslenmeye ekstra dikkat etmelidir. Zorunlu beslenme takviyelerini kullanmalı ve spor yapmaya özen göstermelidirler.

Spor yapmayı ihmal etmeyin

Ani ısı değişikliklerinden etkilenen vücudumuzu sporla hastalıklara karşısında uğraş edecek konuma getirebiliriz. Haftada 3-4 kere 30- 40 dakika yürümek zahmetsiz ve faydalıdır. bunun dışında yaşınıza ve maddesel durumunuza en yerinde sporları da yapabilirsiniz.

Süre

Bir önceki yazımız olan Bebeğiniz yanınızda olsun! başlıklı makalemizde bebeğiniz yanınızda olsun, bebek odası ve bebek yatağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Add Comment

Sitemap
Devamını oku:
Konjonktivit belirtileri nelerdir?
Konjonktivit belirtileri nelerdir?

Konjonktivit belirtileri, konjonktivit hastalığı belirtileri, konjonktivitin belirtileri nelerdir, konjonktivittte ortaya meydana çıkan belirtiler nelerdir pembe göz veya kırmızı göz olarak...

Kapat