Az uyumanın zararları

Az uyumanın zararları

Az uyumanın zararlarını araştıran bilim adamları ‘yaşlandıkça az uyunur’ inancının içten olmadığını ortaya koydular. Her canlının sağlıklı bir yaşam sürmesi için uykuya ihtiyacı vardır ve insanların en az 8 saat…

Eksik uyumanın zararlarını araştıran bilim adamları ‘yaşlandıkça eksik uyunur’ inancının dürüst olmadığını ortaya koydular. Her canlının sağlıklı bir hayat sürmesi için uykuya ihtiyacı vardır ve insanların en az 8 saat uyumaları gerekir.

Genç-yaşlı her insanın her gün yeteri değin uyuması gerektiğine değinen uzmanlar, az uyumanın hafızaya zarar verdiğini söylemekteler. Az uyuklamak hafızayı güçsüzleştiriyor.

California Üniversitesi’nden uyku ve fikir alanında bilirkişi Prof. Sean Drummond, ” Yetersiz uyku beynin egzersiz yeteneğini olumsuz etkilemektedir. Özellikle yaşlandıkça uyku kalitesi daha çok düştüğü için, uyku süresi en düşük 8 saat korunmalıdır” dedi.

35 yaşındaki bir birey ile 75 yaşındaki birey, aynı uyku süresine sahip olamıyor. Yaşlandıkça ortaya çıkan afiyet sorunları uyku düzenini de bozduğu için us kayıpları bu yüzden yaşlılarda daha fazla görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Kellik dayıdan miras kalıyor başlıklı makalemizde dünyada kellik oranı, genetik saç dökülmesi kimden gelir ve saç geni anneden hakkında bilgiler verilmektedir.

Add Comment

Sitemap
Devamını oku:
Çocuklarda diş çürüklerinin nedenleri

Çocukların dişleri, ergenlere kadar çok daha basit çürüyor. Yerlerine yenisinin geleceği beklentisi olsa bile, bu ciddi bir sağlık durumu sorunu....

Kapat