Egzersizin vücuda sağladığı yararlar

Egzersizin vücuda sağladığı yararlar

Egzersizin birincil etaptaki yararı günlük yaşantı kondisyonunu arttırmasıdır. Bu kondisyonun artması sonuçta, günlük zorlanmalar karşı insan vücudunun daha az yorularak meslek yapmasını sağlar. Bu jurnal zorlanmaları özet olarak örneklersek, merdiven çıkma,…

Egzersizin birincil etaptaki yararı günlük yaşantı kondisyonunu arttırmasıdır. Bu kondisyonun artması sonuçta, günlük zorlanmalar aleyhinde insan vücudunun daha az yorularak meslek yapmasını sağlar. Bu jurnal zorlanmaları kısaca örneklersek, merdiven çıkma, otobüse koşma, seri yürüme ve bir yükü aldırma veya nakliye gibi.

neticede kişinin günlük işlerini zahmetsizce yapmasını, yorulmadan tamamlaması sağlanmış olur. Birey belirtilmiş bir program çerçevesinde fiziksel alıştırma yapmasının ardındaki, alıştırma öncesi ve sonrasındaki jurnal işler karşısındaki durumunun çalışma periyodunun sonundaki olumlu gelişme açıkça görülebilir. Buradaki kondisyonun ölçülmesine gerek yoktur.

Egzersizin ikinci yararı tıbbi olanıdır. Yani bedensel sakatlık ve hastalıkların oluşumunu önlemek ya da geciktirmek ve tedavisinde kullanılmasıdır. Bu hastalıklardan en önemlisi daha önceki bölümlerde anlatmaya çalıştığımız ve temel yaradılış nedeni hareket azlığına dayanan koroner kalp hastalıkları, periferik damar rahatsızlıkları ve hipertansiyon gibi kardiovasküler hastalıklar grubudur. Bir öteki önemli grup ise sırt bozuklukları, yanlış koşul ve eylem anormallikleridir. En kayda değer beden anormalliği şişmanlıktır. Alıştırma de en fazla bu anormalliğin tedavisinde kullanılır. Yapılan araştırmalarda Amerika’ da gövde anormalliklerinde şişmanlığın birinci sırada olduğu ortaya çıktı.

Koroner yürek hastalıklarının oluşumundaki egzersiz noksanlığının yerini, jurnal yaşantının ve adetlerinde etkilerinden fark gözetmek çok güçtür. Buradaki adetlerden kastımız sigara, perhiz ve şişmanlığın etkileridir. Bu nedenlerden ötürü çeşitli araştırıcıların elde ettiği sonuçlarda çok değişik çıkmıştır.

Egzersizin yaşamın uzunluğu ile ilgisi senelerdir tartışılan ve çeşitli iddialar ortaya atılan bir konu olmuştur. Bir Takım Amerikalı uzmanlar okul ve kolejlerde yapılan engebeli egzersizlerin insan yaşamını kısıtladığını iddia etmişler. Bazıları da bunun aksini söylemişlerdir.

Bu konu üstüne yapılan bilimsel araştırmalar, longiditunal(uzun süreli) çalışmalar; mektep çağlarında yapılan sporun ileri yaşlarda devam ettirilmesi sonucunda, egzersizin sağlık durumu ve uzun yaşama üstüne hiçbir olumsuz etkisi olmadığını ortaya çıkarmıştır.

Koroner kalp hastalıklarının oluşum sıklığını ve ağırlığını uyumlu egzersizin azaltıp, azaltmadığını atamak için yüzlerce araştırma yapıldı. Bu araştırmaların çoğunluğunun kontrolleri sırasında koşulların yerinde olmayışı, deneysel sayısının azlığı ve yanlış vital(hayati) istatistikler yüzünden inandırıcı sonuçlar vermemiştir. Bütün bunlara rağmen çoğu yazan uyumlu maddi egzersizin KALP ATAĞINI önlemede büyük rolü olduğuna inanırlar. Bu konu etraflıca 1967 yılında “The Proceeding of the International Symposion on physical activity and cardiovascular health” (Uluslararası bedensel aktivite ve yürek-damar sağlığı sempozyumu) de incelendi. Ve bu konuda uygulanacak çalışma programları için Cooper, Bowerman ve Harris’ in kitapları önerildi.

Uzun yıllardır, miyokard infarktüsü geçiren hastalar için tek çare yolu uzun süreli yatak istirahatiydi. 1960’lıs yıllardan daha sonra bu görüntü büyük değişikliklere uğradı. Bundan Böyle, kişilere kadar değişen egzersizler bilim adamlarından, hastalar için önerilmektedir.

Şişmanlık ile diğer hastalıklar arasındaki bağın kutup olarak kanıtı epeyce güçtür. Yalnız, yapılan araştırmalar sonucu birtakım hastalıkların kilolu kişilerde, normal şişman insanlara oranla daha çok görüldüğü ortaya çıktı. Şişmanlığa niçin olarak yıllarca pozitif yeme olarak gösterilmiştir. Fakat bu konunun esas nedeni hareket azlığıdır. Şişmanlık derdinden kurtulmak için fiziki çalışma yapılmalıdır. Yalnız bu egzersiz yapılmalıdır. Yalnız bu egzersiz ile birlikte kalori kontrolü gerekmektedir. Bu maddesel egzersizler uyumlu diyetlerle birlikte sürdürülmelidir.

İnsan organizmasının enerji gereksinimi temelde 3 maddeden sağlanır. Bu maddeler karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Proteinler organizmanın yapı taşı olarak faaliyet gösterirken, bedensel aktiviteler için gerekli enerjinin %98’i karbonhidratlar(şekerler) ve lipitler (yağlar) ‘den sağlanmaktadır. Egzersiz fizyologlarının yaptığı uzun araştırmalar sonucunda maddesel eforun süresi uzadıkça devreye giren lipit miktarının arttığı ortaya çıkmıştır. Kısa süreli ve hızlı eforlarda zorunlu enerjinin %100’e varan bölümü karbonhidratlardan sağlanır. Yapılan bedensel egzersizin uzun süreli olması, organizmada deri aşağıda biriken yağ tabakalarının erimesine neden olur. Yağ birikimi önce karın kaslarının bulunduğu bölgede oluşur. Artı birikim “göbeklenme” adı verdiğimiz oluşumu ortaya çıkarır. bu nedenle maddi eforların süresi uzatıldığında, yağlara gereksinme duyulur ve önce karın kaslarının bulunduğu bölgelerdeki yağlar devreye girer ve uyumlu bir program ile bu yağların eritilmesi sağlanabilir.

Organizmada bir gerginlik karşı, bu strese aleyhinde koyacak bir ahenk oluşumuna niçin olur. İşte, insan vücudunun bir stres karşısındaki durumunu, “alıştırma, emosyonel(heyecansal) stresin fizyolojik sonuçlarını elimine eder,” telkini bir takım uzmanlarca ortaya atılmıştır. Egzersiz bu konuda muhtemelen şu mekanizmayla haraket eder.

“Çalışma sonucunda adrenal bezlerinin uyarılma eşiği düşer. Uyarılma artar, bu nedenle antistres streoidlerinin büyük bir ambar oluşturmasına ve strese cevap süresinin kısalmasına neden olur.” bu nedenle insanların iç tansiyonlarını azaltmak için de spor yapmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kekik suyu baş ve karın ağrılarının yeni ilacı başlıklı makalemizde kekik suyu, kekik suyu baş ve karın ağrılarının yeni ilacı ve kekik suyu faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Add Comment

Sitemap
Devamını oku:
El Titremesinin Nedenleri ve Tedavisi
El Titremesinin Nedenleri ve Tedavisi

İstemsiz olarak tekrarlayan ve kişinin meslek yapabilme yeteneğini de elinden alan bir sorundur, el titremesi. El titremesinin aşağıda yatan öyle...

Kapat