Göz Sulanması Çözümleri

Göz Sulanması Çözümleri

Her yaşta her lahza görülebilecek bir sorun olan göz sulanması, çeşitli çare yöntemleri ile ortadan kaldırılabilecek bir sorundur. Ama birçok zamanda göz sulanması tedavisine gerek kalmadan kendiliğinden geçer.

Kimi zaman göz sulanması ciddiye alınmaya değmeyecek değin kolay bir sorundur ve kendiliğinden geçer, oysa kimi zamanda altına yatan ciddi hastalıklar laf konusudur. Ciddi sorunların yol açtığı belirtiler aralarında göz sulanması yer almaktadır. Göz sulanmasının tedavisi ve göz sulanmasına çözüm bulmak için, önemli olan hususlar başında altta yatan nedenleri öğrenmek geliyor. Göz sulanması niçin kaynaklanıyorsa, tedavisi de ona karşın olmaktadır. Peki, göz sulanmasının çözümü nasıldır, göz sulanması nasıl çare edilir?

Göz sulanması yerine tarafından ciddiye alınmayacak bir sıkıntı olabilirken bazen fazla ciddi problemlerin de işareti olabilir.

Gözyaşı gözlerin yağlanması ve göz içindeki ve etrafındaki yabancı maddelerin atılması için oldukça önemlidir. Lakin fazla gözyaşı göz sulanmasına neden olabilir bu da göz sağlığı için iyi değildir. Göz sulanmasının tıp dilindeki karşılığı epiforadır. Epiforanın birçok nedeni vardır ve belirtileri ortadan uyandırmak için birçok yol izlenebilir.

1. Göz Damlaları/Suni Gözyaşları

Göz damlaları bilhassa gözlerin aşırı kurumasının niçin olduğu göz sulanmaları için kullanılırsa etkin olmaktadır. Göz damlaları gözlerin nemlenmesini sağlayarak daha az göz yaşı üretimini sağlar. Göz damlaları günde 4 kez ve her defasında 3’er damla olarak kullanılır.

2. Antihistamin Uygulamak

Göz sulanması birçok vakit alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkar.Antihistamin ya da alerjik haplar edinmek alerjilerin neden olduğu göz rahatsızlıkları için oldukça etkilidir. Yetişkinler için her 4-6 saatte bir 25-30 gramlık antihistaminler almak tavsiye edilir. Bazı kişilerde bu ilaçlar midede hasara neden olabilir. Böyle durumlarda ilaçlar sütle ya da yemekle beraber alınmalıdır.

3. Antibiyotik Göstermek

Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklere olumlu cevap verirler. Fakat göz sulanmasına viral enfeksiyonlar niçin oluyorsa doktorlar herhangi bir hap yazmaz ve enfeksiyonun geçmesi için bir hafta civarı beklenmesi nasihat edilir. Antibiyotikler çoğunlukla göz damlası olarak her defasında 1 damla olarak sabahleyin ve akşam edinmek üzere günde 2 kez alınır.

4. Kontakt Lensleri Hariç Tutmak

Eğer göz sulanmaları kesilmiyorsa ve lens kullanıyorsanız lenslerinizi çıkarmanız gerekir. Kontakt lensler göz sulanmasını şiddetlendirerek göz damlalarının etkisini de ortadan kaldırır.

5. Temiz ve Islak Bir Bezle Gözleri Silmek

Eğer gözünüze yabancı bir madde veya toz kaçtığını düşünüyorsanız bir bezi ıslatarak hafifçe hasar görebilen gözünüzü silin. Bu operasyon için el ve parmaklarınızı kullanmayın çünkü ellerde bakteri bulunabilir ve bu şekilde gözle bağlantı edilirse gözdeki enfeksiyonun yayılmasına niçin olabilir.

6. Sıcak Kompres Kullanmak

Sıcak kompres gözdeki tanıdık olmayan maddenin atılmasını aynı zamanda gözyaşı kanallarını bloke eden toksinlerin de atılmasını sağlar. Keza göz sulanmasının neden olduğu kızarma ve hasrında ortadan kaldırılmasını sağlar. Sıcak kompres temiz bir bezi sıcak suyla ıslattıktan sonra 15 dakika dek göz üstünde tutarak yapılabilir.

Poşet nehir uygulamak da sıcak kompres işlevini görür. Sıcak suda bir süre bekletilen poşet dere ısındıktan sonradan rahatsız gözün üzerine konur. Göz sulanması için en yerinde poşet çaylar papatya ve yeşil nane çaylarıdır. Turunçgil içerikli poşet çaylardan gözdeki hasarı artıracağı için uzaktan durulmalıdır.

7. Konut Yapımı Solüsyon

1 nehir kaşığı karbonat bir şişe klorsuz suda çözülür ve bu solüsyonla gözler 2-3 kere yıkanır. veya eşdeğer miktarlarda alınan absorbik asit kristalleri ile karbonat karıştırılır ve bu karışımdan bir nehir kaşığı alınarak bir şişe klorsuz suda çözülür ve bu solüsyonla gözler yıkanır.

8. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı gözler için çok iyi bir nemlendiricidir. Ama kullanmadan hindistan cevizi yağına alerjiniz olup olmadığını test etmek için bir arz alınarak bileğimize sürülür ve bir saat değin beklenir. Herhangi bir hasar oluşmazsa göz sulanmasına karşısında göz etrafına sürülebilir.

9. Ameliyat

Eğer göz sulanması bütün bu tedavilere karşın geçmiyorsa ve daha da kötüleşiyorsa doktorlar nedenine tabi olarak cerrahi işlem düşünebilir. Göz ameliyatlarında kasıt hasar görebilen favori lokal uyuşturma aracılığıyla gözyaşı kanalları genişletilerek gözyaşının düzenli bir şekilde atılması sağlanır.

Göz sulanmasına göz kapağının dışa dönmesi neden olduğu durumlarda kornea zarar görür bu da gözün daha hızlı kurumasına neden olur. Bunun sonucu göz daha fazla göz yaşı üretir. Ameliyat esnasında göz tendonları daraltılarak göz kapağı adi seviyesine çekilir.

10. Gözleri Gözetmek

Tüm bu tedavilere karşın gözleri gözetmek en manâlı önlemdir. Bunun için gözler sürekli ve ahenkli olarak temiz su ile yıkanmalıdır. Bilhassa yaz aylarında güneşli havalarda gözlerimizi UV ışınlarından korumak için güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlardan sakınmak için başkalarına ait göz damlaları, makyaj malzemeleri veya havlu kullanılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sigaranın gözlere zararları nelerdir? başlıklı makalemizde dumanın göze zararları, göze sigara ateşi kaçması ve sigara dumanın göze zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Add Comment

Sitemap
Devamını oku:
Silikozis hastalığı tedavisi
Kalıcı makyaj nasıl yapılır? Tehlikeleri nelerdir?

Son yıllarda bilhassa çalışan bayanlar güzelliğe vakit ayırmadıklarından nedeniyle kalıcı makyaj yöntemini seçim etmeye başlamışlardır. Daimi makyaj pratik olmasına pratik...

Kapat