Hazımsızlık önemli hastalıkların belirtisi olabilir

Hazımsızlık önemli hastalıkların belirtisi olabilir

Sindirim Güçlüğü karnın üst bölgesine yerleşmiş olan şişkinlik, sancı, geğirme ve gaz çıkartma gibi rahatsızlıklarla birlikte giden bir şikâyetler bütünüdür. Irk arasında ‘dispepsi’ diye adlandırılan bu durumun tıbbi adı ‘sindirim güçlüğü’dir ve…

Sindirim Güçlüğü karnın üstteki bölgesine yerleşmiş olan şişlik, sızı, geğirme ve gaz çıkartma gibi rahatsızlıklarla birlikte giden bir şikâyetler bütünüdür. Insanlar aralarında ‘sindirim güçlüğü’ diye adlandırılan bu durumun tıbbi adı ‘hazımsızlık’dir ve önemli hastalıkların belirtisi olma ihtimali yüksektir.

Dispepsi yani dispepsi, sık görüldüğü için kişiler göre öyle de önemsenmez. Sindirim Güçlüğü kendi başına bir hastalık olmaktan fazla, genelde reflü, ülser ya da safra kesesi hastalığı ya da aynı başka hastalıklar gibi altta yatan bir sorunun dış belirtisidir ve önemsenmesi gereken bir durumdur.

Fazla içki kullanımı, mideyi tahriş edebilen (aspirin gibi) ilaçlar, sindirim kanalında ülser gibi bozukluklar ve endişe hali ya da depresyon gibi duygusal sorunlar sindirim güçlüğü riskini artıran faktörlerdir.

Dispepsinin böylece çok sebebi olabilir:
– Ülser
– Reflü (asitli mide içeriğinin yemek yemek borusuna geçmesi)
– Mide hastalıkları (gastritten, önemli hastalıklara dek her türlü mide hastalığı)
– Gastroparezi (midenin normal boşalmaması durumu; şeker hastalarında sıktır)
– Mide enfeksiyonları
– İritabl bağırsak sendromu
– Kronik pankreatit
– Tiroid hastalığı
– Gebelik
– Diğer sindirim sistemi hastalıkları
– Aspirin ve çoğu diğer analjezik
– Östrojen hormonu ve doğum teftiş hapları
– Kortizon
– Bazı antibiyotikler
– Bir Takım tiroid ilaçları gibi farklı alanlara yönlendirilmiş ilaçlar
– Bir oturuşta fazla fazla yemek, fazla çabuk yemek, çok yağlı yemek yemek veya stresli koşullarda yemek yemek
– Artı alkol alımı
– Sigara
– Stres ve dermansızlık
– Mide asidi fazlalığı
– Yemek Yemek yerken fazla hava yutulması dispepsiye genel olarak eşlik eden geğirme ve şişkinlik belirtilerini artırabilir.

Hazımsızlığı hafifletmek için ipuçları

– Yemekleri çiğnerken ağzınız açık olmasın ya da konuşmayın, çabuk yemeyin. Çünkü bunlar yemek yerken çok artı hava yutmanıza ve dispepsinin fazlalaşmasına niçin olabilir.

– Bir oturuşta çok fazla yemek yemek yemeyin.

– İçecekleri yemek sırasında yok, yemekten daha sonra için.

– Gece geç zaman yemek yemeyin.

– Baharatlı yemeklerden kaçının.

– Turunçgiller ve domates gibi yüksek miktarda asit taşıyan gıdaları yemeyin.

– Sigarayı bırakın.

– Alkollü içeceklerden uzakta durun.

– Kafeinli ve gazlı içecekler tüketmeyin.

– Karnınızı sıkan dar giysilerden kaçının. Bunlar mideye zorlama yaparak içindekilerin yemek yemek borusuna geçmesine niçin olur.

– Batmış mideyle egzersiz yapmayın. Yemekten önce ya da yemekten asgari bir saat sonra alıştırma yapın.

– Yedikten hemencecik sonradan yatmayın.

– Son yediğiniz asıl yemekle yatma saatiniz aralarında en düşük iki-üç saat olsun.

– Yatağın başucu ayakucundan en az 15 cm yüksekte olsun (yüksek yastık değil, yatağın başucunu altına kitap gibi bir şeyler koyarak desteklemek veya özel reflü yastıkları). Böylece yatarken yediklerinizin yemek borusu yerine, bağırsaklara doğru akışı sağlanır.

Çare altta yatan nedene alt

Dispepsi şikâyetleriniz varsa daha önemli bir durumun varlığını ekarte etmek için mutlaka doktorunuza gidin. Dispepsi bir hastalıktan fazla, bir seri şikâyetler olduğundan, tedavisi çoğunlukla altta yatan nedene bağlıdır. Doktorunuz şikâyetlerinizin cinsi ve süresini göz önüne alarak bazı muayene ve tahlilleri isteyip, size şikâyetlerinize niçin olan sebebin tedavisi konusunda asistan olacaktır.

Sindirim Güçlüğü şikâyetlerinin sıkça birkaç saat içinde kendiliğinden düzelir ve birçok hasta doktora başvurmaz. Bilhassa 40 yaşın üstündeki hazımsızlık yakınmalarının mutlaka ciddiye alınması gerekir. Doktorunuzun yaptığı araştırmalar sonucunda altında yatan diğer bir rahatsızlık veya hastalık bulunmazsa, aşağıdaki öneriler hazımsızlık şikâyetlerinin giderilmesinde size tezgâhtar olabilir. Dispepsiye yol açan besinlerden ve durumlardan sakınmak, onu çare etmenin en iyi yollarıdır.

Kalp krizi de olabilir

Bu önlemlerle dispepside düzelme olmadığında, doktorunuz semptomları rahatlatmak için size ilaç yazabilir. Dispepsiye neden olan yemekleri atamak için bir yemek günlüğü tutulması da çok yardımsever olacaktır, insanlar yazdıklarını daha sonra incelerken bir anda yedikleri sırada fark etmedikleri kayda değer ipuçlarını görebiliyorlar.

Ara Sıra kalp krizleri de dispepsiyi taklit eden belirtilere niçin olabilirler. Bu herif şikâyetler sizde hiç yokken, ansızın başladıysa ve bu şart sizin için olağan dışı ise ve hele ilaveten solunum yetmezliği, terleme ya da çene, boyun ya da kol gibi yerlere yayılan sancı ile birlikte ise tıbbi yardım istenmelidir, bu hazımsızlıktır geçer diye beklenmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Akut pankreas iltihabı tedavi başlıklı makalemizde akut pankreas iltihabı ciddiyeti, pankreas iltihabı kansere dönüşür mü ve pankreas iltihabı ne yemeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Add Comment

Sitemap
Devamını oku:
Köpek Hastalıkları ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Köpek Hastalıkları ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 Bilgi   Hayvanlarda insanlar gibi hastalanabilir. Ciddi ve kalıcı sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir....

Kapat