Hobiler hafıza kaybını engelliyor

Hobiler hafıza kaybını engelliyor

Uzmanlarca yapılan incelemeler, hobilerin bunama başlangıcını geciktirdiğini ancak televizyon karşısında vakit geçirmenin bellek yitimi gibi sorunlar yarattığını belirledi. ABD Minnesota’daki Mayo Clinic Hastanesi’nden araştırmacıların yaptığı araştırmada, 70 ila 89 yaşlarında,…

Uzmanlarca yapılan çalışmalar, hobilerin bunama başlangıcını geciktirdiğini fakat televizyon karşısında zaman geçirmenin amnezi gibi sorunlar yarattığını belirledi.

ABD Minnesota’daki Mayo Clinic Hastanesi’nden araştırmacıların yaptığı araştırmada, 70 ila 89 yaşlarında, anımsama sorunu yaşamış 200 kişi, bu sorunu yaşamayan bir grupla karşılaştırıldı. Araştırmacılar, katılımcılara son bir sene içinde jurnal faaliyetleri ve 50 ile 65 yaş arasında akli ne dek aktif oldukları hakkında sorular sordu.

Orta yaşta okuyan, oyun oynayan, dikiş dikmek, örgü örmek gibi el sanatı ile uğraşanlarda amnezi riskinin yüzde 40 oranında azaldığı belirlendi.

İlerleyen yaşlarda benzer faaliyetlerin bu riski yüzde 30 ila yüzde 50 oranında azalttığı sonucuna varıldı. Araştırmada günde 7 saatten az televizyon seyredenlerin, TV karşı daha fazla oturanlardan yüzde 50 daha az hafıza kaybına uğradığı sonucuna varıldı.

Bir önceki yazımız olan 60 bin kişi böbrek nakli için bekliyor başlıklı makalemizde çerkezköy haber, çerkezköy haberler ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Add Comment

Sitemap
Devamını oku:
IPHONE 7

IPHONE 7 Tasarım Merakla beklenen IPhone yetimlerin en önemli özellikleri dış tasarımından başlamaktadır. IPhone 7 tasarımları telefonun önceki seviyelerine göre...

Kapat