Kuduz hastalığı nedir?

Kuduz hastalığı nedir?

Kuduz hastalığı, hayvanlarda bulunan Reybüz virüsünün insanlara geçmesi ile ortaya meydana çıkan bulaşıcı bir hastalık türüdür. Hayvanların salyalarında bulunan Reybüz ısırık yolu ile insana bulaşır ve merkezi asap sistemini etkiler. Rahatsızlık…

Kuduz hastalığı, hayvanlarda yer alan Reybüz virüsünün insanlara geçmesi ile ortaya çıkan bulaşıcı bir rahatsızlık türüdür. Hayvanların salyalarında yer alan Reybüz ısırık yolu ile insana bulaşır ve merkezi asap sistemini etkiler. Rahatsızlık nadirde olsa solunum yolu ile de bulaşabilir.

Havyan ısırması sonucu hayvanın salyasında yer alan Reybüz virüsü vücuda işleyerek insanın kas dokusuna yerleşir. Adale dokusunda saklanan Reybüz periferek sinirlere dürüst ilerleyerek merkezi sinir sistemine ulaşır. Reybüz merkezi asap sistemine ulaştıktan daha sonra bundan böyle bakımlı bir şekilde hızlıca tüm vücuda yayılır. Eğer çare gecikirse ölüme bile sebep olabilir.

Kuduz hastalığı tüm dünyada yaygın olan bir rahatsızlık türüdür ve artan bir şekilde de daha fazla insanı esir almaktadır. Bu hastalığın kuluçka dönemi 10 gün ile 2 sene aralarında değişir. Çoğu vakalarda 20-90 gün arasında belirtiler meydana kazanç. ilk olarak boğaz ağrısı görülür ve bunu halsizlik, asabiyet, bunalım, ateş ve kusma peşine düşüp takip eder. Kuduz hastalığı belirtileri arasında ısırılan bölgede kaşıntı, karıncalanma ve ağrıda vardır. Hastalığın ileri oysa evrelerinde saldırganlık ve kasılmalar görülür.

Kuduz hastalığının belirtileri çok değişkendir. Tipik olmayan davranışlar, asap tutulmaları, ense bölgesinde sertleşme, ses kısıklığı, sudan korkma gibi belirtiler ortaya çıkar. Kuduz hastalığı bir an önce tedavi edilmelidir. Kuduz hastalığı tedavisi için tıklayın!

Bir önceki yazımız olan Hazımsızlık önemli hastalıkların belirtisi olabilir başlıklı makalemizde geğirememek, hazımsızlık ilacı ve hazımsızlık nasıl giderilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Add Comment

Sitemap
Devamını oku:
Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz 10 Saç Modeli

Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz 10 Saç Modeli Çok kısa sürede zamandan tasarruf ederek kuaföre bile uğramadan saçlarınıza evde saçlarınıza şekil verebilir...

Kapat