Lavman nasıl yapılır?

Lavman nasıl yapılır?

Kalın bağırsakları arıtma amacıyla uygulanan bir yöntem olan lavman, karın ve sindirim sisteminde vuku bulan sancı ve sancıları ortadan kaldırdığı bilinen bir gerçektir. Lavman ile rektum ve kalın bağırsak bölgesindeki…

Kalın bağırsakları temizleme nedeniyle uygulanan bir yöntem olan lavman, karın ve sindirim sisteminde vuku bulan sancı ve sancıları ortadan kaldırdığı tanıdık bir gerçektir. Lavman ile rektum ve kalın bağırsak bölgesindeki dışkı ve sıvıda ne kadar toksin varsa bedenden uzaklaştırılır ve hastanın rahatlamasını sağlayarak aynı zamanda bulaşıcı ve sistemik hastalıkların riskini de değil eder. Lavman dinç olmak, toksinleri vücudundan uzaklaştırmak isteyen cümbür cemaat tarafından yapılmaktadır. Peki lavman nasıl yapılır ?

Lavman nasıl yapılır?

Bu işlemde özel bir solüsyon kullanılmaktadır. Lavman için zorunlu olan malzemelerde hazırlanınca bir küvet içine alınır ve irrigatör lastiğine, tüp rektai cam ya da metal bağlantı tüpü ile bağlanır. Tüprektalin 8-10 cm’lik ucu vazelinlenir ve tuvalet kağıdına bağlanır. Lavman yapacak olan sıhhat personelleri de hijyenlerini tamamladıktan sonra sürgü kağıt havlu üzerine, bir yere ya da sandalye üstüne konur. Hasta sol lateral pozisyonunda bacakları birazcık bükülü (üst taraftaki diz daha çok bükülür) olarak yatar. Hastanın başının altına yastık, üyeleri altına da tedavi bezi konur. İrrigatör küvetin içinden uygulanmak üzere alınır. Tüprektal küvet üstüne tutularak içindeki hava boşaltılır. Ardındaki solüsyonun akmaması için lastik pili yapılır. Operasyon tüprektal üstünde de katlanarak yapılır. Hastanın üyesi el ile açılır ve vazelinlenmiş olan tüp 10 cm dek rektuma ağır ağır sokulur.

Bu aşamadan sonra Irigatörün musluğu ya da yapılan pili açılarak İrrigatör üstteki kalça seviyesinden 60 cm yükseklikte tutulması sağlanır. irrigatörün içindeki 1500 cc’lik solüsyon 15 dakika içinde rektuma verilir, irrigatörün içinde 1 cm yüksekliğinde solüsyon kalınca lastik baştan pili yapılarak ya da bir kıskaç ile kapatılır ama bu nedenle rektuma hava girmesi önlenmiş olur. Tüprektal çıkarılır hasta sırt üstü pozisyona alınır. Hastanın altına sürgü konur ve solüsyonun kolanlarda 5-8 dakika kalması beklenir.

Bir önceki yazımız olan Besin eksikliği belirtileri başlıklı makalemizde demir eksikliği belirtileri saç dökülmesi, demir eksikliği ibrahim saraçoğlu ve demir eksikligi ilaclari kilo yaparmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Add Comment

Sitemap
Devamını oku:
Kıl dönmesinin belirtileri nelerdir?
Kıl dönmesinin belirtileri nelerdir?

Irk aralarında kıl dönmesi adı ile bilinen, tıpta pilonidal sinüs olarak isimlendirilen bu sorun, derinin hemencecik daha aşağı bölgesinde duvarı...

Kapat