Tansiyon hastaları sıcaklarda dikkatli olmalı

Tansiyon hastaları sıcaklarda dikkatli olmalı

Uzmanlar, hava sıcaklıklarının gün geçtikçe yükseldiğine dikkati çekerek, özellikle belirtilen bir yaştan daha sonra, kan basıncı hastalarında görülen beyin kanamalarının sıcak havalarda daha da artma gösterdiğini belirtiyor. Yüksek kan basıncı hastalarının, son derece…

Uzmanlar, hava sıcaklıklarının gün geçtikçe yükseldiğine dikkati çekerek, bilhassa belirtilen bir yaştan sonradan, kan basıncı hastalarında görülen beyin kanamalarının sıcak havalarda daha da yükselme gösterdiğini belirtiyor.

Yüksek kan basıncı hastalarının, son derece ölümcül olan beyin kanaması riskine karşısında özellikle sıcak havalarda tansiyonu yükseltecek her türlü nedenden kaçınmaları gerekiyor.

Tansiyonun ani ve denetimsiz yükselmesinin beyin kanamasına neden olabildiğini kaydeden Memorial Ataşehir Hastanesi Nöroşirürji Bölümü’nden Prof. Dr. Murat İmer, beyin kanamasına doğumsal damar değişiklikleri, pıhtılaşma bozuklukları, pıhtılaşmayı engelleyici hap kullanımı, bazı karaciğer hastalıkları, yüksek dozda içki kullanımı gibi nedenlerin de yol açtığını hatırlattı.

İmer, “Yüksek kan basıncı hastaları, son derece ölümcül olan beyin kanaması riskine özellikle sıcak havalarda tansiyonu yükseltecek her türlü nedenden kaçınmalıdırlar” görüşüne yer verdi.

Tansiyonun düzenli ilaç kullanımı ve sık kontrollerle teftiş altında tutulması sonucu son yıllarda beyin dokusu içine olan kanamaların sıklığında ciddi bir düşüş sağlandığına işaret eden İmer, özellikle yüksek kan basıncı hastalarına şu uyarılarda bulundu:

“Sıcak havaların kan basıncı hastalarında beyin kanaması riskini artırdığı bilinmektedir. bu nedenle özellikle yüksek tansiyonlu hastalar güneş altında uzun süre kalmamaya özen göstermeli, güneşin gönder etkilerinden kendilerini gözetmek için baş bölgelerini koruyacak şapka ile dolaşmalıdırlar. Saat 10.00-14.00 arasında güneş aşağı kalmamalı, aç kalmamaya dikkat edip dinç ve düzenli beslenmeye özen göstermeli, gün içerisinde gelişen su ihtiyacını gidermeli, aşırı şiddetli baş ağrısı durumunda titiz olmalıdırlar. Kan Basıncı hastaları ilaçlarını uyumlu olarak almalı, kan basıncı kontrollerini daha sık yapmalıdırlar.”

Bir önceki yazımız olan Kanal tedavisi nasıl yapılır? başlıklı makalemizde diş kanal tedavisi fiyatları 2016, kanal tedavisi acıtır mı ve kanal tedavisi kaç gün sürer hakkında bilgiler verilmektedir.

Add Comment

Sitemap
Devamını oku:
Karpal tünel sendromu nedenleri
Karpal tünel sendromu nedenleri

El ve bileklerde sık sık ağrılar, hissizleşme ve uyuşma görülüyorsa, karpal tünel sendromu hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Bu hastalık sürekli bilgisayar...

Kapat