Yaşlılar için ağız bakımı tüyoları

Yaşlılar için ağız bakımı tüyoları

Akıp giden yıllar dişlerimizde bir takım değişikliklere niçin olsa da ağız sağlığının bozulması, sahiden yaşlanmanın doğal bir sonucu değil. Yaşlılıkta diş bakımı yaparken içten yöntemleri uygularsanız uzun yıllar ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz….

Akıp giden yıllar dişlerimizde bir takım değişikliklere neden olsa da ağız sağlığının bozulması, sahiden yaşlanmanın doğal bir sonucu değil. Yaşlılıkta diş bakımı yaparken doğru yöntemleri uygularsanız uzun yıllar ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz. bu nedenle; akşam uyumadan önce protezlerinizi çıkarıp soğuk suya bırakmayı, yedek arıtma tabletleri ve dişi ipi kullanmayı ama en önemlisi de diş hekiminize altı ayda bir uğramayı dikkatsizlik etmeyin…

Akıp dışarı giden yıllar dişlerimizde bazı değişikliklere neden olsa da, ağız sağlığının bozulması, fiilen yaşlanmanın doğal bir sonucu değil. Mesela; diş bakımına itina bildiren, diş hekimine ahenkli olarak giden yaşlı birinin dişleri, güya yaşındaki bir gencinkinden çok daha sağlam ve sağlıklı olabilir.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Mihmanlı, yaşlılıkta dişlerde meydana gelebilecek değişimleri ve ilerleyen yıllarda dişlere uygulanması gereken bakım yöntemlerini anlattı:

“Ağız sağlığının bozulması, gerçekte yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir. Bu koşul; koruyucu diş hekimliği hizmetlerinin yetersizliğine, sistemik hastalıklara, hap kullanımına, hatalı ve yetersiz beslenmeye ve uygun yapılmayan ağız bakımına bağlı olarak gelişir. Hatta birçok vakit ağız hijyenine dikkat eden ihtiyar bireylerin ağız sağlığı, ağız hijyenine uyarı etmeyen genç bireylerden daha iyi olabiliyor.”

Dünya yaşlanıyor, dişler gençleşiyor

Yakın bir gelecekte; dünya nüfusunun yüzde 20’sinin 65 yaşın üstünde olacağı öngörülüyor. Diğer afiyet sorunlarında olduğu gibi, diş ve ağız sağlığı bakımından da eğitim ve bilinç düzeyinin artmasının olumlu yansımaları oluyor. Örneğin; diş sağlığı konusundaki bilincin artması, içten besin yöntemlerinin uygulanması sayesinde, ileri yaş nüfusunun artışına karşın, günümüzde dişler daha uzun süreler ağızda kalabiliyor. Özellikle de uyumlu diş hekimi kontrolleri, hayat kalitesini olumlu yönde etkileyebiliyor.

Ahenkli diş bakımıyla ağız sağlığını koruyabilsek de; yaşlanmaya paralel olarak minede meydana gelen eskime sonucu dişlerde şekilsel değişiklikler görülebilir. Bu şart basit üstünkörü aşınmalardan, manâlı madde kaybına dek ilerleyebilir. genellikle, yaşlanma ile ilgili olduğu düşünülen ağız içi şansın dönmesi; diş kaybı, dişlerin renginde koyulaşma, dişetlerinde çekilmeler, tükürük miktarının azalması, ağız dokusunda ve kaslarda zayıflama ve lezzet duyusunun azalmasıdır.

Yaşla birlikte tükürük akışkanlığı azaldığı için bakteriyel plak birikimi dolayısıyla çürük ve dişeti rahatsızlık riski artar.

Protezlerinizi gece çıkarın

Yaşlanma ile ilgili olarak ağız içi ve çevre dokularda şekil ve fonksiyon açısından birtakım şartların değişmesi meydana gelebilir. Bu değişikliklerin ağız sağlığının bozulmasına neden olmaması için; kişisel bakımın ve uyumlu diş doktoru kontrollerinin fazla kayda değer olduğu unutulmamalı.

Yaş ilerledikçe en sık karşılaşılan sorun, dişeti çekilmeleri ve dişlerde aşınmalardır. Ama dişler, evde yapılan düzenli bakım ve uyumlu diş muayeneleri ile bir ömür boyu sağlıklı kalabilir.

Yaşlılıkta sistemik hastalıklarda büyüme olduğu için daha titiz ağız bakımı ve 6 ayda bir dişçi kontrolü gerekir. Ama, ağız bakımı iyi olmayan ve ağız dokularını etkileyen sistemik hastalığı olanlar, daha kısa (1-3 ay gibi) aralıklarla doktora gitmelidir.

her zaman olduğu gibi yaşlılıkta da dişler günde asgari iki defa florürlü bir macunla fırçalanmalı.

Dişeti dokusunun kaybı sonucu oluşan dişler arası boşluklar, gıda birikimine niçin olacağı için, bu alanların temizliğinde bilhassa de gece ağız bakımı ardından ara yüz fırçası ve diş ipi ile yapılmalıdır. Ağız gargaraları da önerilir.

Yaşlılarda dişeti mekanik kuvvetlere karşısında dayanıklı olmadığı için, bu hastalara yumuşak kıllardan oluşan diş fırçaları öğüt edilir.

Flor uygulaması yapılmalı

– Dişlere yapılan flor uygulamaları ile kök çürüklerinin oluşumu veya açılış halindeki çürüklerin ilerlemesi önlenebilmektedir.

– Yedek diş kullanan yaşlılar ise yemeklerden sonradan protezlerini mutlaka fırçalamalıdır. Ayrıca kullanılan protezlerin yılda bir defa diş hekimine gidilerek profesyonel olarak temizliği yapılmalı, cilalanmalı ve zorunlu görüldüğünde yenilenmeli.

– Protezler gece mutlaka çıkarılmalıdır; çünkü dişetlerinizin de dinlenmeye ve havalanmaya ihtiyacı vardır. Çıkarılan protezler temizlenmeli ve soğuk su içinde tutulmalıdır.

Yumuşak fırça ve diş ipi kullanın

– Yerine Geçen Kimse arıtma tabletleri de protezlerin mikroplardan arınmasına yardımcı olur.

– Bütün bunların yanında yumuşak dokular düzenli kontrol edilmeli, muhtemel değişiklikler kanser yönünden mutlaka incelenmelidir.

– Yaşlıda diş kaybı artı olduğu için, kalan dişler değişmez ya da hareketli protezlerin tutuculuğunda önemli rol oynarlar. Bu yüzden, çürük dişlerin tedavisi gereklidir.

– Sürekli alınan bir takım ilaçlar ağız kuruluğuna niçin olabilirler. Tükürük, dişleri çürüğe karşı koruyan doğal bir salgıdır, böylece tükürük salgısında azalma varsa diş hekimine danışılmalı.

– Ağız bakımını gerçekleştiremeyen yatağa bağımlı hastalarda bu işlemler, hasta yakınları ve yardımcı afiyet personeli kadar yapılır.

Bir önceki yazımız olan Dişeti kanaması böbrek hastalığı belirtisi başlıklı makalemizde diş eti kanaması hangi vitamin eksikliğinden olur, diş eti kanaması nasıl önlenir ve diş eti kanamasına çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.

Add Comment

Sitemap
Devamını oku:
Ani işitme kaybı nedenleri
Ani işitme kaybı nedenleri

Ara Sıra tek kulakta bazende iki kulakta birdenbire aniden ortaya çıkan işitme kaybı, mütenevvi sebeplerden husule gelen bir sorun olmakta...

Kapat